Cookies on the DFA website

We use cookies to give the best experience on our site while also complying with Data Protection requirements. Continue without changing your settings, and you'll receive cookies, or change your cookie settings at any time.

Skip to main content

Ireland-Estonia Relations

The Embassy plays an important role in the strong partnership between the Estonian and Irish Governments supporting reconciliation, recovery and prosperity for both countries.

Ireland (Éire) recognised the Republic of Estonia on 27 August 1991 and diplomatic relations were established on 10 September 1991. Ireland has never recognized Estonia's annexation neither de iure or de facto.

On 3 December 1991 Paul D. Dempsey, residing in Stockholm, was accredited as Ireland's first ambassador to Estonia. He was succeeded by Dáithí O'Ceallaigh (1995-1998) and Gearóid Ó Broin (1999–2001), both residing in Helsinki. The first ambassador to reside in Tallinn was Sean Farrell (2001-2004). After that, Noel Kilkenny (2004-2008), Thomas Bolster (2008-2010) and Peter McIvor (2010-2014) have also resided in Estonia.

The current Ambassador of Estonia in Ireland is H.E. Mrs Kristi Karesohn who presented her credentials to President Higgins on the 16th September 2014.

Visits of State Officials

To Estonia  
 June 2015  Minister for Development, Trade Promotion and North South Co-operation Seán Sherlock
 April 2014  Minister for Communications, Energy and Natural Resources Fergus O'Dowd at FOC Conference
November 2013  Oireachtas Joint EU Affairs Committee
October 2012 Minister for European Affairs Lucinda Creighton
September 2012 Minister for Agriculture Simon Coveney
May 2012  Irish Central Bank Governor Patrick Honohan 
March 2005  Minister for Social Affairs Seamus Brennan 
May 2004  Prime Minister Bertie Ahern 
December 2003  Minister for Enterprise, Trade and Employment Mary Harney 
October 2003  Minister for Defence Michael Smith / Minister for Labour Affairs Frank Fahey
July 2003  Minister for European Affairs Dick Roche 
June 2003  Prime Minister Bertie Ahern / Minister for Communications, Marine and Natural Resources Dermot Ahern
May 2001  President Mary McAleese on state visit, accompanied by Minister of Culture Sile de Valera and Deputy Secretary of State Peter Ryan 
To Ireland  
April 2013 Minister of Agriculture Helir-Valdor Seeder / Minister of Finance Jürgen Ligi
March 2013  Minister of Social Affairs Taavi Rõivas / Minister of Foreign Affairs Urmas Paet
February 2013  Minister of Defence Urmas Reinsalu 
January 2013  Minister of the Interior Ken-Marti Vaher 
December 2012  Foreign Minister Urmas Paet at OSCE Ministerial 
June 2012  President Toomas Hendrik Ilves at the OSCE internet freedom conference in Dublin 
April 2012  President Toomas Hendrik Ilves on a working visit 
November 2011  Minister of Agriculture Helir-Valdor Seeder 
April 2008  President Toomas Hendrik Ilves on a state visit 
October 2006  Foreign Minister Urmas Paet 
May 2006  Minister of Economic Affairs and Communications Edgar Savisaar / Minister of Education and Research Mailis Reps
October 2005  Population Minister Paul-Erik Rummo 
May 2004  Prime Minister Juhan Parts 
February 2003  Prime Minister Siim Kallas 
August 2002  Minister of Social Affairs Siiri Oviir at the Forum of the European Foundation for the Improvement of Living and Working Conditions in Dublin 
March 2001  Minister of Education Tõnis Lukas 
March 2000  Foreign Minister Toomas Hendrik Ilves 

Agreements