Cookies on the DFA website

We use cookies to give the best experience on our site while also complying with Data Protection requirements. Continue without changing your settings, and you'll receive cookies, or change your cookie settings at any time.

Ambassador Madigan

Ambassador Madigan took up her position as Ambassador-designate of Ireland to the Holy See in September 2014. She presented her credentials to His Holiness Pope Francis on 11 November 2014.

Ambassador Madigan presenting credentials to His Holiness, Pope Francis. Credit: © L'Osservatore Romano

Ambassador Emma Madigan

Biography

Emma Madigan graduated from University College Dublin (UCD) with a Bachelor of Arts in History and Italian before completing a Masters in European Studies at UCD. She worked at Compaq Computers and subsequently at Citibank in Dublin on their international operations.

She joined the Department of Foreign Affairs as a Third Secretary in 2000, with early assignments in the European Union Division and Political Division. In 2002, she moved to New York to take up the position as Ireland’s Vice Consul where she worked in close cooperation with Irish immigration centres and community groups on issues affecting Irish citizens. She returned to Dublin to work for a brief period in the newly-formed Irish Abroad Unit before taking up a position as Private Secretary to the Secretary General.

She then served as Deputy Director, Europe & UN Coordination within Political Division where she worked on issues relating to the Western Balkans and Ireland’s candidacy for UN bodies. Ms Madigan worked as Assistant Chief of Protocol at the Department of Foreign Affairs and Trade until September 2014 during which time she worked on the OSCE High-Level Ministerial, Ireland’s Presidency of the Council of the EU and, in April 2014, the first State Visit to the UK.

Ms Madigan was appointed as Ireland’s Ambassador-designate to the Holy See in May 2014 and took up that position on 15 September 2014. She presented her credentials to Pope Francis on 11 November 2014. She is married to a fellow diplomatic officer and has one son.