Skip to main content

Cookies on the DFA website

We use cookies to give the best experience on our site while also complying with Data Protection requirements. Continue without changing your settings, and you'll receive cookies, or change your cookie settings at any time.

Ambassador

Ambassador Maeve Collins

Maeve-Collins-Photo

Deputy Permanent Representative of Ireland to the EU

From Cork, Maeve Collins is Ireland’s Deputy Permanent Representative to the European Union. Prior to taking up this post she was Ireland’s Ambassador to Finland from 2017 - 2019.  She was Regional Director for the Asia Pacific and ASEM Senior Official at the Department’s headquarters from 2014-2017, and served in Japan (with the EEAS) and Vietnam between 2007 and 2014.  She has also worked on the Northern Ireland Peace Process in Dublin and Belfast. She is a graduate of University College Cork, the Honourable Society of King’s Inns, Dublin, and the University of Ottawa. 

CURRICULUM VITAE

Entered the Irish Department of Foreign Affairs as a Third Secretary on 1 October 1990

September 2019        

Deputy Permanent Representative of Ireland to the EU, Brussels

October 2017

Ambassador, Embassy of Ireland, Helsinki

September 2014

Regional Director, Headquarters (Asia-Pacific Unit)

October 2011

EEAS, Deputy Head of Delegation, Delegation of the European Union, Tokyo, Japan

November 2007

Ambassador, Embassy of Ireland, Hanoi

August 2005

Joint Director General, International Fund for Ireland, Headquarters (Anglo-Irish Division)

 

September 2003

Deputy Joint Secretary, British-Irish Intergovernmental Secretariat, Belfast

 

November 2002

Headquarters (Development Cooperation Division)

October 2000

Department of Finance, Dublin

August 1997

Embassy of Ireland, Ottawa

August 1995

Headquarters (Economic Division)

July 1992

Embassy of Ireland, Berne

January 1992 

Headquarters (Economic Division)

October 1990

Headquarters (Anglo-Irish Division)

Educated:

  • Bachelor of Law – University College Cork, 1988
  • Barrister at Law – King’s Inn, Dublin, 1990
  • Master of Laws (LLM) – University of Ottawa, Canada, 2000
  • Diploma in Economics – Institute of Public Administration